Size bir telefon kadar yakınız
0534 917 65 16
Dil Seçin
trende

Organik Hit (Ziyaretçi) Nasıl Arttırılır?

24.04.2018
1 görüntülenme
Organik Hit (Ziyaretçi) Nasıl Arttırılır?

Organik Hit Nedir?

Ana konu olan “Organik Hit Nasıl Arttırılır?” bölümüne geçmeden önce, “Organik hit nedir?” sorusunu yanıtlayabilmek gerektiğini düşünüyorum. Birçok webmaster bu tanımı oldukça karıştırmaktadır. Organik hit demek; web sitenize gelen ziyaretçinin herhangi bir zorlama veya teşvik olmadan sizi bulmuş olmasıdır. Bu durum Google gibi arama motorlarından yönlendirilerek olabilirken, aynı zamanda da ziyaretçinin site adınızı, yani domaininizi de yazarak size ulaşmış olması ile sağlanabilir.

Organik hit grubuna, başka sitelerde yer alan URL’nize tıklanarak gelinmesi de dahil edilebilir. Yaptığımız tanımı özümseyecek olursak organik hit, “Kendi özgün iradesi ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tümüdür.” diyebiliriz. İnternet sektöründe yer alan sitelerin tamamına yakınının ortak amacı olan daha fazla kişiye erişmek için neler yapılabilir, gelin inceleyelim.

Organik Hit Arttırma Yolları

Organik hit arttırmak istiyorsanız öncelikle SEO uyumlu bir site inşa etmelisiniz. SEO uyumlu site nasıl inşa edilir bilmiyorsanız, rehber niteliğindeki “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Odaklamak

Güzel bir tasarıma sahip siteniz var ve her şey iyi gidiyor. Ancak siteye kullanıcı çekmek konusunda zorlanıyor musunuz? Yazdığınız makalelerin kimlere faydalı olacağını ve ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeler ile sizin makalenize ulaşması gerektiğine henüz karar veremediyseniz, bu önerimiz tam olarak size göre.

İçeriğin alakalı olduğu ve Google’da en çok aratılan türevlerini bulmak için Google’a konuyu yazın ve en altta bulunan kelime öbeklerinden sizin için önerdiklerini makalenize ekleyin. Bu kelime öbeklerini içeriğinize anahtar kelime olarak girin. Böylece aynı konuda en çok aratılan kelimeler sizin makalenizin anahtar kelimeleri olduğu için bir adım önde olacaksınız.

Bu yöntemi kullanırken yalnızca içeriğin anahtar kelimelerinde kullanmaya değil, aynı zamanda makaleniz içinde de abartıya kaçmayacak şekilde kullanmanızda yarar olacaktır. Böylece makaleniz bu ilgili anahtar kelimelerde sıralamaya girecek ve daha avantajlı olmuş olacaksınız.

Anahtar kelime kullanımı

Sosyal Medya Paylaşımı

Sosyal medya, internet sektörünün olmazsa olmazlarından biridir. Dünyada milyarlarca insan 3 büyük sosyal medya hesabı olan, Facebook, Twitter ve Instagram‘dan en az birini kullanmaktadır. Web siteler için sosyal medya kanalları bir bakıma duyurular için kullanılmaktadır. Sitenizde yayınladığınız bir içeriği sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye erişmenizi sağlayabilirsiniz.

50 bin kişilik bir Instagram hesabınızın olduğunu düşünelim. Burada yayımlayacağınız güzel başlıklı bir konu, sizin bu 50 bin kişiden ortalama 5 binini sitenize çekmenizi sağlar. Peki bunun gibi yüksek takipçiye sahip sosyal medya hesabınız yoksa ne olacak? Cevap oldukça basit; başkalarının sosyal medya hesaplarında sizin makalenizin linkini yayımlamalarını sağlayacaksınız.

Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, sosyal medya hesabının sizin siteniz ile aynı veya benzer kategoride bulunmasıdır. Yani arabalar ile ilgili bir siteniz ve bu kategori ile ilgili bir makaleniz var ise bunu gidip de kadın sayfasında paylaşmamış olmanızın pek bir yararı olmayacaktır.

Etkileşim Sağlamak

Sitenizde ziyaretçilerin düşüncelerini dile getireceği yorum bölümü veya içeriğinizi değerlendirmelerini sağlayacak puanlandırma kısmı gibi yerler bulundurmanız, ziyaretçilerinizin siteniz ile etkileşimini arttıracaktır. Bu da dolayısı ile sitenize değer katacaktır. Google sıralamanızın yükselmesine yardımcı olacağından dolaylı olarak organik hit artışı yaşanacaktır.

Ayrıca sitenizdeki içeriklere konu ile alakalı yorumlar girilmesi ile anahtar kelimede artış ve güncellik yaşanacaktır. Bu sayede ilgili anahtar kelimede sıralamaya girmeniz ve güncellikten dolayı siteniz katma değer kazanacaktır. Böylece organik hit arttırmak adına kaliteli ve etkili bir çalışma yapmış olacaksınız.

İçerik Tanıtımı

Sitenizdeki konuların daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için misafir yazarlık yapabilirsiniz. Örneğin Hürriyet Bumerang bu konuda oldukça tercih edilen bir sistem. Günlük 1 adet içeriğinizi Hürriyet Bumerang ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilir ve dolayısı ile sitenizin ziyaretçisini arttırabilirsiniz.

İçerik tanıtımı dediğimiz yöntem ile forumlarda içeriğinizi olduğu gibi paylaşarak ve yazı sonuna kaynak olarak sitenizin adresini ekleyerek daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte kullanıcıların sitenizi beğendiği taktirde sürekli takipçiniz olabileceğini de unutmayın.

Backlink Almak

Google sıralamasında yükselmek istediğiniz anahtar kelimeler ile kaliteli sitelerden backlin yani geri bağlantı alarak da organik hit arttırabilirsiniz. Sitenizin bulunduğu kategorideki rekabete göre bu miktarın değişeceğini unutmamalı ve aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız. Unutmayın her şeyin aşırısı zarardır ve bu konuda da alacağınız yüksek miktarda backlink geri tepebilir. Bundan kastımız sıralamada yükselme yaşamak için kullanırken aksine daha düşük sıralara yerleşebilirsiniz.

Dikkat Çekici Başlıklar Kullanmak

Google arama sonuçlarında ilk sayfada da olsanız ne yazık ki bu tam olarak yeterli değil. Kullanıcılar arma sonuçlarını tararken ilk baktıkları yer başlıklardır. Aradıkları konu ile alakalı başlık zaten olmazsa olmazdır ancak daha kaliteli başlık kullanmak hiç de fena olmaz. Örneğin Survivor ile ilgili bir siteniz var ve yaşananları anlatıyorsunuz. İçeriğin başlığı “Dokunulmazlık Oyununda Yaşananlar” yerine “Dokunulmazlık Oyununa Damga Vuranlar” olsa büyük ölçüde daha fazla hit alacaktır.

Site İçi Linkleme

SEO’nun olmazsa olmazlarından biri, site içi linklemedir. SEO’nun site kalitesini arttırdığını ve Google gibi arama motorlarında yükselmenizi sağladığını göz önünde bulundurursak organik trafik arttırma konusunda da yardımımıza koştuğu sonucunu çıkarabiliriz. Birbiri ile alakalı sayfalarınız ve içerikleriniz arasında link köprüsü oluşturmanın, sitenizin kalitesini büyük ölçüde arttıracağını tekrardan hatırlatmakta yarar var.

Doğru Zamanda Doğru Yer

Sitenizdeki konuları canlı tutmak ve hitlendirmek istiyorsanız, önerebileceğimiz bir başka yol da forum gibi yerlerde yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmektir. Bunun için sitenizde o konunun yer almış olması oldukça idealdir. Oldukça yaygın kullanılan yöntem olduğundan ve etkisinin yüksek olduğundan bahsetmeden geçmek istemiyorum.

siteye yönlendirme

Forumda yardım isteyen kişilerin yardım aradığı konu sitenizde varsa yani daha önce o konuyu anlatmışsanız, kullanıcıyı bir link ile sitenize yönlendirebilir ve böylece kullanıcını hem derdini çözmüş olur, hem de sitenizi o kullanıcıya tanıtmış olursunuz.

Güncel Konular Seçin

Sitenizde kaleme alacağınız konuların iyi belirlenmesi de site hitinin arttırılmasına etkili olacaktır. Güncel ve trend konuları öğrenmek de oldukça basittir. Örneğin Google Trends sayfasını ziyaret ederek, ilgilendiğiniz ve sitenizin kategorisindeki trend konuları bulabilirsiniz.

Reklam Yapın

Web siteyi ayakta tutan ve yüksek miktarda kitlelere ulaşabilmek için reklam olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Sitenizin reklamını yaparak veya yaptırarak siz de daha fazla kullanıcıya ulaşmayı sağlayabilirsiniz. Bunun için bir miktar para harcamanız gerekebilir ancak merak etmeyin buna değecektir. Ne de olsa para harcamadan para kazanılmaz.

Organik Hit Programları

Organik hit arttırmak konusunda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi, organik hit paketlerinden satın almaktır. Sitenize organik ziyaretçi yolluyoruz vaadiyle satılan bu paketler ile sitenize gelen trafik bottur. Bot doğal trafik değildir ve reklamlarınız veya sitenizdeki diğer bölümler ile etkileşimde olmadığında size ya da sitenize hiç bir yarar sağlamaz. Uygun fiyata organik hit satın alma umudu ile bu işe bulaşanların büyük bir çoğunluğu ya sitesini kapattı ya da zar zor yeniden toparlanmaya çalıştı.

Organik hit diye satılan bu trafiğin bot olduğunu unutmamalı ve bu paketlere para harcamamalısınız. Bunun yerine sitenizin reklamını ve tanıtımını yaparak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilir ve daha çok kar edebilirsiniz. Böylece doğal bir şekilde sıralamanızı yükseltebilir ve Google’dan herhangi bir ceza almadan organik hit yükseltebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bülent dedi ki:

    Organik hit programları ile arama motorlarını aldatmaya yönelik çalışma yapanlar var. Bu gerçekten işe yaramıyor değil mi

  2. salih dedi ki:

    Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.