Size bir telefon kadar yakınız
0534 917 65 16
Dil Seçin
trende

Doğru Şekilde Nasıl Reklam Verilir?

24.05.2018
729 görüntülenme
Doğru Şekilde Nasıl Reklam Verilir?

Elektronik çağın her geçen gün genişlediği dünyamızda, internette daha fazla kişiye erişmek için tercih edilen yolların başında reklam vermek gelir. Ancak unutulmaması gereken en temel kural, reklam verilen kanalın kalitesi geri dönüşü doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden reklam verirken, reklam verilecek yeri seçmek sonucu doğrudan etkilediğinden, oldukça önemli bir husustur.

İnternet reklamcılığında en önemli kanallardan birisi Google’ın reklam servisi Adwords‘tür. Ancak biz bu makalede Adwords reklamcılığının yanı sıra internette yayın yapan siteler üzerinden öneride bulunacağız. Hangi sektördeki sitelerin, hangi kategorideki sitelerden reklam, tanıtım yazısı veya Backlink alması gerektiğini konuşacağız. Hazırsanız başlayalım…

Hangi Kategoride Tanıtım Yazısı Alınmalı

Tanıtım yazısı alırken dikkat edilecek hususlardan biri; tanıtım yazısı alınan sitenin sizin siteniz ile kategori açısından benzer olup olmadığıdır. Her ne kadar birçok SEO firması “Aynı içerik veya benzer içerik bulunduran sitelerin birbirine link vermesi ya da önermesi doğal olmayacaktır.” diye düşünse de, aynı kategoride içerik bulunduran sitelerin benzer anahtar kelimelere odaklanmasından dolayı ve aynı anahtar kelimelerde içerik üretiyor oluşundan dolayı farklı kategorilerdeki sitelere göre daha yararlı olacaktır.

Günümüzde tanıtım yazısı yayınlatmak isteyen birçok webmasterın kafası bu konuda karışık. Ancak tanıtım paketlerinde çoğu zaman kategori seçiminin ek ücret gerektirdiğini görürsünüz. Bunun sebebi sitede sizin siteniz ile alakalı kategori var ise, sizin için daha değerli oluyor olmasıdır.

Şöyle düşünebilirsiniz:

Diyelim ki bir sağlık siteniz var ve bir haber sitesinden tanıtım yazısı alıyorsunuz. Tanıtım yazısı alacağınız haber sitesinde sağlık kategorisi var ise sizin bu kategoriyi seçip tanıtımınızı bu kategoride benzer yazılar arasında yapmanız hem daha doğal görünecek, hem de daha büyük etki oluşturacaktır.

Bu yüzden kategori seçimlerinin sitenizin bulunduğu sektör ile alakalı veya benzer olması sizin için avantajdır. Alacağınız tanıtım yazısı paketlerini seçerken bu konuya dikkat etmeniz büyük önem arz etmektedir.

Domain Authority ve Page Authority (DA ve PA)

Tanıtım yazısı ya da backlink alınan sitenin dikkat edilmesi gerek diğer bir parametre de Domain Authority ve Page Authority‘dir. Kısaca DA ve PA olarak ifade edilen bu değerler, domain otoritesi (DA) ve sayfa otoritesini (PA) ifade etmek için kullanılır. 100 üzerinden hesaplanan bu değerlerin yüksek olması sitenin genel olarak otoriter, oturmuş bir web site olduğunu açıklamaktadır.

DA ve PA değerleri düşük fazla siteden tanıtım yazısı almak yerine az ancak DA ve PA değerleri yüksek, kaliteli sitelerden tanıtım yazısı almak arasında dağlar kadar fark vardır. Almış olduğunuz tanıtım yazılarının ortalaması sizin sitenizin sıralaması üzerinde oluşturacağı etki için ölçü teşkil eder de diyebiliriz. Bu sebepten Akua Bilişim olarak önerimiz; düzenli olarak sitenize uygun kategoride ve DA, PA değerleri yüksek sitelerden tanıtım almak daha doğru olacaktır.

Tanıtımı Yapılan Sitenin Yaşı

Google gibi gelişmiş yapay zekaya sahip arama motorları, SEO’da doğallığa dikkat eder. Yapılan SEO çalışmalarının zamanında, yerinde ve doğal bir şekilde yapılması, yapılan çalışmanın kalitesine doğrudan etki etmektedir. Daha 1 haftalık bir sitenin diğer siteler tarafından önerilmesi (tavsiye edilmesi) sizce ne kadar inandırıcı olabilir?

İnandırıcı yani doğal bir çalışma yapmak için yavaş yavaş ve doğru adımlar ile hareket edilmelidir. Bir sitenin tanıtımının ya da reklamının yapılması için o sitenin en az 3 aylık olması gerektiği üzerinde duruyoruz. Birkaç haftalık sitelerin hemen tanıtım vermesi, reklam alması ya da SEO çalışması yaptırması, ne Google gözünde ne de kullanıcılar gözünde doğal bir ifade oluşturacaktır.

Yapılan çalışmaların en az 3 aylık sitelere uygulanması daha doğal görüneceğinden daha büyük etki oluşturur. Üstelik geri tepme ve sıralama kaybetme olanağınız da düşmektedir. Bunun dışında yapılan çalışmaların ve alınan hizmetlerin fazla miktarda olması da sitenizin doğal bir şekilde önerilmediği izlenimi oluşturacaktır. Google gibi arama motorları bu sıklığı ve miktarı algoritmasından süzerek, sitenizin yapay olarak ön plana çıkarıldığı yani doğal bir şekilde önerilmediği sonucunu çıkaracaktır. Bu durum fazla olduğunda siteniz spama düşebilir ve sıralama kaybedebilirsiniz. Üstelik bununla da kalmayıp, arama motorlarından ban yiyebilir ve arama sonuçlarından kaldırılabilirsiniz.

Tanıtım Yaptırılan Sitenin Yaşı

Her ne kadar tanıtımını yapacağınız sitenizin yaşı önemli olsa da, yaş konusunda bir diğer parametre de, sitenizi tanıtacağınız web sitenin yaşıdır. Sizin sitenizin yaşının en az 3 ay olması gerektiğinden bahsettik. Bir diğer unsur olan tanıtım yapacağınız sitenin yaşının ise benzer şekilde 4-5 ayı doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun sebebi bu süre içerisinde hem içerik açısından zenginleşmiş olması ve arama motorlarında indexi bulunuyor olması, hem de sitenin artık otoriterliğe giriş yapıyor olmasıdır. Tabi tanıtım yapılacak sitenin bu 4-5 ay içerisinde neler yaptığı da önemli bir etkendir.

Sitenin Güncelliği

Tanıtım ya da reklam vereceğiniz sitenin güncel olup olmadığı, aldığınız hizmetten elde edeceğiniz sonucun kalitesi adına büyük etki oluşturmaktadır. İnternet hemen her saniye güncel olmaktadır. Bazı kelimelerde yeni içerikler oluşturulmakta ve diğer siteler ile o kelimelerde rekabet oluşturmaktadır. Google’ın güncelliği konusunda tartışmaya gerek yoktur. Sitenizin Google News kaydı var ise anında index alacaktır. Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz;

Web dünyası her geçen saniye değişmektedir. Bu değişiklikler web dünyasının gelişmesi için yapılmaktadır. Sitelerin bu güncellemelere ayak uydurması ve kategorisindeki rekabete uygun sıklıkta içerik üretmesi gerekmektedir. Böylece Google gibi arama motorlarında yer aldığı sıralamadan düşmekten kaçınmış olur. Bu sayede diğer anahtar kelimelerde de üst sıralarda çıkabilir ve daha fazla kullanıcıya erişme şansını yakalayabilir. Oluşturulan internet sitelerinin en büyük amaçlarından birinin bu olduğunu göz önüne aldığımızda, kaliteli sitelerin ortak noktasının sık sık güncellenmesi olduğunu görmekteyiz.

Sitenin Ziyaretçi İstatistiği (Hit Bilgileri)

Yapacağınız tanıtımların ve reklamların belli bir kullanıcıya erişmesini amaç edinmiş olmalısınız. Reklam sektörünün en önemli olan kurallarından biri; yaptığınız reklamın getirisinin götürüsünden fazla olmasıdır. Yapacağınız tanıtım ya da reklam ne kadar az masraf ile ne kadar çok kişiye erişiyor ise bu durum reklamın başarısının temelini oluşturmaktadır.

Verdiğiniz reklamlar ve yapmış olduğunuz tanıtımların kaç kişiye eriştiği sitenize katacağı değer ve kazandıracağı trafik ile oldukça alakalı bir parametredir. Bu parametrenin sektöre göre farklılık göstereceğini unutmamak gerekir. Siteniz bir e-ticaret sitesi ise farklı, bir haber sitesi ile farklı şekilde değişkenlik gözlenebilmektedir.

Hitap Edilen Kitle

Tanıtım yapılan sitenin bulunduğu sektörün sizin siteniz ile alakalı veya benzer olmasının öneminden biraz önce bahsettik. Benzer şekilde tanıtım ya da reklam yaptığınız sitenin hitap ettiği kullanıcının yaş aralığı ya da coğrafi konumu da oldukça önemlidir. Bir oyun siteniz var ise genel olarak 35 yaş altını hedef almalısınız. Benzer şekilde yerel bir haber siteniz var ise, sizinle aynı coğrafi konumda yer alan sitelere yönelmeli ve bu sitelerden reklam ya da tanıtım yazısı almalısınız. Böylece hedeflediğiniz kitlelere ulaşabilir ve bu kitlelerden daha fazla geri dönüş alabilirsiniz. Bu da sitenizi daha üst sıralara taşıyacak ve doğal olarak sitenizin hitini, yani ziyaretçisini arttırmış olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Samet dedi ki:

    Reklam vermek SEO için oldukça önemli bir husus. Daha önce örneklerini çok kez gördük. Bilgiler için teşekkürler ayrıca